Poradnia Zdrowia Psychicznego
TRYBY UMÓWIENIA WIZYTY
1. TRYB KRYZYSOWY
W Przychodni Lekarskiej Szombierki funkcjonuje Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, działający w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.
Umożliwia on pacjentom otrzymanie szybszej pomocy – bez konieczności oczekiwania na pomoc specjalisty.
Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00, gabinet 128 na I piętrze.
W przypadku, gdy pacjent wymaga nagłej pomocy z zakresu zdrowia psychicznego, może on zgłosić się bezpośrednio do Punktu Zgłoszeniowo – Koordynacyjnego. Nie jest wymagane skierowanie.
Otrzyma tam odpowiednie wsparcie, polegające na:
- zebraniu wywiadu dotyczącego powodu zgłoszenia i dolegliwości
- ocenie jak szybko należy udzielić pomocy
- organizacji kolejnej wizyty w odpowiedniej jednostce
Pracownicy PZK są również wykwalifikowani, aby udzielać porady wsparcia na miejscu, w sytuacjach doraźnych czy kryzysowych.
Wszystkie Świadczenia realizowane są w ramach kontraktu z NFZ (po wcześniejszym zweryfikowaniu ubezpieczenia pacjenta).
2. TRYB STANDARDOWY
Pacjent może umówić telefonicznie bądź osobiście termin wizyty do:
a) lekarza psychiatry, gdzie NIE jest wymagane skierowanie.
b) psychologa lub psychoterapeuty, gdzie konieczne jest okazanie właściwego skierowania. Odpowiednie skierowanie wystawi lekarz psychiatra lub lekarz POZ.
Wszystkie Świadczenia realizowane są w ramach kontraktu z NFZ (po wcześniejszym zweryfikowaniu ubezpieczenia pacjenta).
NA CZYM POLEGA WSPARCIE PSYCHIATRY, PSYCHOLOGA, PSYCHOTERAPEUTY?
Porady lekarza psychiatry
Zakres pomocy lekarza psychiatry: diagnoza, opracowanie najwłaściwszego kierunku leczenia, wdrożenie terapii farmakologicznej.
Pomoc psychologiczna
Zakres pomocy psychologa: diagnoza psychologiczna, porady psychologiczne, działania terapeutyczne i profilaktyczne.
Indywidualne sesje psychoterapeutyczne
Zakres pomocy psychoterapeuty: diagnoza psychoterapeutyczna, psychoedukacja, wybór najskuteczniejszej techniki i metody psychoterapii (psychoterapia poznawczo – behawioralna, psychoterapia analityczna, psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia humanistyczna, psychoterapia nastawiona na rozwiązania).
CO OFERUJEMY NASZYM PACJENTOM?
Oferujemy pomoc rzetelnych lekarzy psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów.
Dzięki szeroko wyspecjalizowanemu personelowi udzielamy wsparcia zarówno osobom z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, jak również osobom zmagającym się z trudnościami w relacjach z innymi ludźmi, obniżonym poczuciem własnej wartości, niepewnością i lękiem, stresem i wypaleniem, długotrwałymi stanami obniżonego nastroju, trudnościami ze snem, zaburzeniami nerwicowymi i innymi sytuacjami, które decydują o kryzysie psychicznym. Proponujemy wielopłaszczyznową i dyskretną pomoc. Dokładamy starań, aby zarówno farmakoterapia jak i psychoterapia były precyzyjnie dostosowane do potrzeb Pacjenta.
Psychoterapia: Psychoterapia to jedna z najskuteczniejszych form pomocy psychologicznej. To metoda leczenia i wspomagania rozwoju Pacjenta poprzez rozmowę z zastosowaniem odpowiednich metod i narzędzi terapeutycznych. Psychoterapeuta pomaga Pacjentom w modyfikacji zachowań, procesów poznawczych, emocji, czy cech osobowych.
Porada psychologiczna: Psycholog diagnozuje, ocenia i pomaga w rozwiązaniu trudności przystosowawczych, takich jak radzenie sobie z problemami życia codziennego. Psycholog udzielający porady pomaga rozeznać się w trudnej sytuacji Pacjenta, może wykonać testy psychologiczne mające na celu dotarcie do źródła powstania problemu i w konsekwencji wygenerowanie rozwiązań.
Porada lekarza psychiatry może mieć charakter konsultacji lub wizyt kontrolnych. Celem porady lekarza psychiatry jest: zebranie wywiadu dotyczącego dolegliwości/choroby, analiza dostępnej dokumentacji medycznej, badanie podmiotowe Pacjenta, postawienie wstępnego rozpoznania, przedstawienie możliwości terapeutycznych i zaproponowanie i uzgodnienie najlepszej opcji leczenia.